Boom na beacony w miastach
Technologie kontekstowe, w szczególności beacony, znajdują w Polsce coraz więcej zastosowań. Niedługo urządzenia trafią do stu warszawskich restauracji, zaś kilkanaście dni temu trzysta sztuk zamontowano w łódzkiej Manufakturze.
Firma OpenCard, która wydaje restauracyjne karty rabatowe o tej samej nazwie, wraz z firmą HG Intelligence S.A. rozpoczęła wdrażanie platformy omnichannel Synerise, w warszawskich restauracjach.
Dzięki zastosowaniu technologii kontekstowych, w tym przede wszystkim beaconów, wykorzystujących Bluetooth Low Energy, możliwe będzie m.in. rozwinięcie i ulepszenie komunikacji restauratora z klientem oraz szczegółowe badanie ruchu w restauracji. Beacony wraz z całym systemem wspierać będą działania marketingowe restauracji, dzięki ogromnym ilościom danych analizowanych w czasie rzeczywistym.
Smart Center
Beacony wspierają już działania marketingowe w łódzkiej manufakturze. Wraz z premierą nowej aplikacji mobilnej, która miała miejsce na początku czerwca, w galerii handlowej zamontowano 300 beaconów. Dzięki nim możliwa jest prezentacja spersonalizowanych ofert promocyjnych odwiedzającym galerię. Użytkownicy, którzy zainstalują aplikację otrzymają powiadomienia o promocjach na swoje smartfony, w chwili gdy znajdą się w zasięgu odpowiednich beaconów. Klienci mogą też dostosowywać powiadomienia do swoich preferencji poprzez zaznaczanie w aplikacji ulubionych miejsc w galerii.
Smart city
„Smart", dzięki takim urządzeniom może się stawać nie tylko sektor handlowy, ale cały przemysł, domy, a także miasta. Tym, które ma szansę najszybciej zyskać przydomek smart city jest Warszawa, która w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce w międzynarodowym konkursie Mayors Challenge, otrzymując cztery miliony złotych na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań.
Pieniądze w ramach programu Virtualna Warszawa zainwestowane zostały w pełni właśnie w system beaconów, które mają pomóc turystom i mieszkańcom, zwłaszcza tym niewidomym, w poruszaniu się po mieście. Współpracujące ze specjalną aplikacją inteligentne czujniki pomagają poruszać się środkami komunikacji miejskiej, w przestrzeni turystyczno - kulturalnej, a także po instytucjach publicznych.
Mimo, że programy są dopiero w fazie pilotażowej, to możliwości zastosowań beaconów, w wielu dziedzinach życia jest jeszcze wiele. Dlatego też z pewnością boom na te niewielkie urządzenia, z wielkim potencjałem, będzie trwał jeszcze długo.
Źródło: http://www.brief.pl/artykul,2989,boom_na_beacony_w_miastach_zobacz_co_potrafi_ta_technologia.html