Ponad pół miliona sprzedanych samochodów elektrycznych w Europie

Elektryczna Europa

W maju 2016 roku całkowita liczba sprzedanych samochodów elektrycznych (EV i PHEV) przekroczyła w Europie ponad pół miliona pojazdów. Tym samym rynek europejskim stał się największym rynkiem wyprzedzając zarówno Stany Zjednoczone jak i Chiny. Trzeba dodać, że sprzedaż samochodów elektrycznych rozpoczęła się na Starym Kontynencie w 2007 roku, a oferta była bardzo ograniczona. Dziś w sprzedaży jest 35 modeli, prawie dwa razy więcej niż na rynku USA. Popularność samochodów elektrycznych w krajach Unii to przede wszystkim konsekwentne wsparcie rządów niektórych państw dla ekologicznej motoryzacji, zarówno pod kątem dotacji bezpośrednich, przywilejów oraz inwestycji w stacje (szybkiego) ładowania. Kraje, które przewodzą stawce to:

  1. Norwegia (około 105 tyś.),
  2. Holandia (ponad 92,5 tyś.),
  3. Francja (ponad 89,5 tyś.),
  4. Niemcy (ponad 57 tyś.),
  5. Szwecja (około 21,5 tyś.),
  6. Szwajcaria (około 12,5 tyś.).

Trzeba dodać, że w Norwegii 20% wszystkich zarejestrowanych aut stanowią samochody elektryczne.

Niskoemisyjna motoryzacja w Polsce

Polski rynek aut niskoemisyjnych rośnie w tempie dwucyfrowym, ale liczba sprzedanych aut wciąż nie jest imponująca. W pierwszym kwartale 2016 roku zarejestrowano w Polsce 107 samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in (EV i PHEV), co daje prawie 60% wzrost względem pierwszego kwartału ubiegłego roku. W tym samym okresie (I kwartał 2016) zarejestrowano 2062 auta hybrydowe, a wzrost względem analogicznego okresu 2015 wyniósł prawie 42%.

Globalnie

Szacuje się, że wkrótce zostanie sprzedany na świecie 1,5 milionowy samochód elektryczny. Wskazuje to jasno, że przyszłość motoryzacji bardzo szybko podąża w stronę tej technologii.

 

Źródło: https://eco-driving.info/ponad-pol-miliona-sprzedanych-samochodow-elektrycznych-w-europie/